Tylko ten co nic nie robi się nie myli. Taka jest myśl znanego porzekadła, która jak najbardziej się sprawdza. Nawet pisarze, dziennikarze popełniają błędy. W ich przypadku najczęściej są to błędy językowe, które musi poprawiać korektor.
Czym są błędy językowe?
Błąd językowy to nieświadome odstępstwo od współczesnej normy językowej. Inaczej jest to element treści w danym języku, który nie mieści się w normie tego języka lub uchybienie zwyczajowi powszechnej mowy zwanej kulturalną.
To czy dany element jest błędem określa się na podstawie kryteriów poprawności językowej. Sprawdza się zgodność z przyjętym systemem językowym, zwyczajem społecznym i przydatnością funkcjonowania. Praktycznie sprawdza się poradniki językowe, słowniki i poradnie językowe.
Jest to ważne, zwłaszcza w pracy korektora. Język bowiem stale się zmienia i to, co kiedyś było uważane za błąd, może być obecnie formą poprawną. Może być również taka sytuacja, że błędy w tekście są zamierzone – są stylizacją języka, które mają swoją funkcję i wyznaczony cel.
Dlaczego błędy językowe się pojawiają?
Jak to możliwe, że nawet osoby wykształcone popełniają błędy językowe? W teorii powinny znać wszystkie zasady językowe. Każdy jednak może się zapomnieć, każdy może mieć chwilę nieuwagi, coś przeoczyć lub spieszyć się. Na powstawanie błędów wpływa również zmęczenie lub zwykła pomyłka.
Trzeba również pamiętać, że język stale się zmienia. Przychodzą nowe słowa, inne są uznawane za archaiczne, inaczej dopasowuje się słowa do stylu, albo inne formy ich są poprawne.
Dlatego aby wychwycić wszystkie błędy warto zainwestować w korektora lub poświęcić więcej czasu na dany tekst – na przykład odłożyć go na kilka dni, aby po tym czasie ponownie go przeczytać i wychwycić błędy.
Klasyfikacja błędów językowych
Główne błędy językowe to błędy :
- gramatyczne, do których zaliczamy błędy fleksyjne – słowotwórcze, rodzajowe – i składniowe określane jako syntaktyczne
- leksykalne, znaczeniowe i fonetyczne,
- frazeologiczne,
- stylistyczne,
- ortograficzne i interpunkcyjne.