Słysząc słowo “korektor” najczęściej pierwszą myślą jest przedmiot biurowy, służący do zakrycia błędów napisanych na kratce. Dopiero po chwili przypominamy sobie, że istnieje również zawód korektor, który polega na wyłapywaniu błędów w tekstach innych osób, np. w książkach, czy tekstach publikowanych w gazetach czy na serwisach. Ale czy na pewno na tym to polega?
Od czego jest korektor?
Dobry, doświadczony korektor jest ostatnio na wagę złota. Jednak co dokładnie robi taki korektor, że jego praca jest czasem kluczowa?
Głównym zadaniem korektora jest usuwanie błędów ortograficznych, gramatycznych, interpunkcyjnych, stylistycznych, składniowych, logicznych i estetycznych. Wyłapuje więc wszystkie problemy językowe.
Może również określić, czy tekst jest spójny logicznie, płynny i w pełni zrozumiały dla grupy odbiorców, jednak najczęściej tą materią zajmuje się już redaktor.
Korektor jest to bowiem zajęcie, które najczęściej jest pierwszym etapem w drodze do pracy redaktora. Jest mniej angażującym zajęciem, który wiąże się z mniejszą odpowiedzialnością. Jednak nie jest to mniej ważne.
Wypuszczenie książki lub tekstu do gazety zawierającego błędy językowe znacznie obniża jej wartość merytoryczną – jak bowiem można się skupić na treści, skoro zamiast kątów są kontów?
Jak wygląda praca korektora?
Ogólnie praca korektora wykonywana jest na końcu podczas etapu redagowania. Najczęściej najpierw tekstem zajmuje się redaktor, który sprawdza zgodność tekstu z faktycznym stanem, cytowanie tekstu, przytaczane dane. Dopiero później wkracza do pracy redaktor, najlepiej posiadający wiedzę z zakresu filologii polskiej, studiów edytorstwa czy dziennikarstwa, albo mający ogrom doświadczenia praktycznego.
Jego zadaniem jest wyłapanie i poprawienie błędów językowych. Obecnie najczęściej odbywa się to na skanie danego tekstu, rzadziej na dokumencie możliwym do edycji, a najrzadziej na gotowym wydruku. Większość profesjonalnych korektorów, pracujących w zawodzie pracowało w oparciu o każdy z tych sposób i zależnie od możliwości albo odbiera jeden z nich jako najbardziej efektywny w jego przypadku albo dostosowuje się do reguł jakie daje klient lub firma.
Często jest to zawód mieszany pod tym względem, że korektor może pracować na umowę w jednej lub kilku firmach lub być freelancerem, przyjmującym jedynie konkretne zlecenia.